Rozvoj smyslů – sensory box

IFV létě se děti vyřádí venku, v lese, na hřišti a na písku. Ale v zimě je to horší. Nejsem typ, který by pravidelně navštěvoval dětské herničky v nákupních centrech. Přesto možnost vyžít se  všemi smysly existuje i doma. Pokud budete hledat inspiraci, zadejte spojení „sensory box“.

Je to velice jednoduché. Zde je několik typů. Obecně pro aktivity tohoto typu používám veliký plech na pečení s okrajem podložený utěrkou (aby to neklouzalo) a na něm různě vysoké misky všeho druhu, úklid je pak jednodušší. Pracujeme buď u dětského stolečku na židličce, nebo u jídelního stolu v rostoucí židli, případně ve stoje na židli u kuchyňské linky, nebo na podlaze.

Zvířátka ve sněhu

Potřebujeme levnější pěnu na holení a předměty, které jsou omyvatelné a nenasákavé (plastová zvířátka, mušle, korálky, kostky Lega, kuličky, plastová písmenka atp.). Pěnu nastříkáme do misky a budeme v ní zvířátka schovávat a lovit. Aktivitu je možné také oživit kapáním obarvené vody do holicí pěny. Je dobré dát k ruce utěrku, aby dítko mohlo případně otřít sebe nebo vylovený předmět. Dále je možné přidat misku s vodou pro vykoupání zvířátek a lovit je poslepu ve vodě pod pěnou na hladině.

Domácí pískoviště

Zkusila jsem písek. No, nadšení bylo veliké, ale následný úklid také 😦 Nejlépe se mi osvědčily fazole mungo. Jsou dost malé, aby se hezky sypaly a nabíraly různými lopatičkami, ale nenadělají takový nepořádek, jako písek. Ještě pak existuje inteligentní písek, s tím nemám zatím zkušenost. Do fazolek je opět možné schovávat drobné předměty, přesýpat je, přendavat z misky do misky lžičkou atp.

Voda a led

Přelévání a camrání vody na 100 způsobů zafunguje u nás vždy. Zapojit lze misky, lžičky, sítko, naběračky, nálevky, džbánky, kelímky, kapátka, stříkačky atp.

Samostatnou kapitolou je led – ukázka roztání ledu. Do ledu je možné nechat zamrznout drobné předměty a ty posléze dolovat ven. Jen pozor na prochladnutí.

Tvorba pěny

Dětem se moc líbí ta přeměna z něčeho nezajímavého na zajímavou pěnu. Tak například můžete nastrouhat mýdlo a našlehat ho ručním šlehačem s metličkami na pěnu (tu pak můžete použít pro schovávání hraček místo pěny na holení). Nebo můžete šlehat bílky (zde je lépe zapojit elektrický šlehač) a přidat k tomu i zážitek z mouky a másla a výsledkem může bát chutný koláč pro tatínka :-)) No a pak samozřejmě řádění s pěnou ve vaně.

Pomoc v kuchyni

S přípravou různých jídel mohou malé děti pomáhat a přitom si rozvíjet smysly. Mohou pomoci např. omývat ovoce – nevěřila bych, jak zábavné může být mytí švestek na koláč pro dvouleté dítě. Jen počítejte s časovou rezervou! 🙂 Míchání a přilévání se v kuchyni najde také dost a s trochou dopomoci lze zapojit i batole.To, co my bereme jako práci, nebo rutinu přitom dítě vnímá jako velice zajímavé.

Přeji příjemnou domácí zábavu.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s